Erkeklerde sistit belirtileri ve tedavileri

sistitli bir erkekte alt karın ağrısı

Erkeklerde sistit belirtileri, hastalığın gelişim aşamasına bağlı olarak değişebilir. Mesanede iltihaplanma sürecinin başlangıcının erken evrelerinde semptomlar belirgin olmayabilir. Hastalığın akut aşaması, belirgin klinik belirtilerle ilerler. Yeterli tedavinin yokluğunda, sistit biraz zayıflayabilir, kronik bir forma dönüşebilir ve ardından periyodik alevlenmeler olabilir. Konservatif terapi, ilaçların ve halk ilaçlarının kullanımından oluşur.

Nedenler

Erkeklerde sistit, bulaşıcı bir lezyonun arka planına karşı gelişir. Bu hastalığı provoke edebilir:

 • klamidya;
 • koli;
 • stafilokoklar;
 • Pseudomonas aeruginosa.

Bu enfeksiyonlar yakındaki organlardan mesane bölgesine yayılabilir. Kural olarak, sistite böbrek tüberkülozu, prostatit, kronik piyelonefrit ve diğer patolojiler gibi hastalıklar eşlik eder.

Sistitin aktif olarak geliştiği etkisi altında faktörler vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Stresli durumlar;
 • hipotermi;
 • diğer patolojilerin arka planına karşı azalmış bağışıklık;
 • mesane bölgesinde idrar stazı.

Kimyasalların idrardaki olumsuz etkileri hastalık riskini artırır. Ürolitiyazis, taşlı mukoza zarlarında hasar ile ortaya çıkarsa sistit gelişimine neden olabilir.

Belirtiler

Erkeklerde sistit belirtileri patoloji şekli ile belirlenir. Hastalığın kronik aşaması aşağıdaki klinik belirtilerle ilerler:

 • bir idrara çıkma eyleminde idrar hacminde azalma;
 • mesaneyi boşaltmak için artan dürtü;
 • suprapubik kısımda ağrı;
 • bulutlu idrar, içinde mukus oluşumu;
 • idrar yaparken yanma ve rahatsızlık.

Erkeklerde akut sistit aşağıdaki semptomlara neden olur:

 • yanlış ve sık tuvalete gitme dürtüsü;
 • idrar hacminde keskin bir azalma;
 • idrar saptırma sırasında şiddetli ağrı sendromu;
 • inkontinans;
 • idrara çıkma eylemi çaba olmadan imkansızdır.

Hastalık şiddetli hale geldiğinde belirtiler biraz değişir. Bir erkek ateş, şiddetli halsizlik, zehirlenme yaşayabilir. İdrar, irin, mukus safsızlıkları içerebilir. Bazı durumlarda, kan lekeleri bulunur ve koku kötüleşir.

Kronik sistit kendini oldukça zayıf gösterir ve remisyon dönemlerinde hastalık hiçbir belirtiye neden olmaz. Hastalığın akut aşaması, hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltabilir.

Sistit ile aşağıdaki sonuçlar mümkündür:

 • böbrek sisteminin iltihabı - piyelonefrit;
 • üretranın (üretra) mukoza zarının iltihaplanması ile daha fazla yara izi;
 • prostat bezinde patolojinin yayılması.

Tedavi

Hastalık hafifse, evde tedavi edilebilir. Bunun için geleneksel tıptan ilaçlar ve ilaçlar kullanılır.

Hem ilaçlar hem de alternatif tedavi, ilgili hekim tarafından belirlenmelidir. Yukarıdaki komplikasyonlara yol açabileceğinden, önceden danışmadan kendi kendine ilaç alamazsınız.

Hastalığın akut seyri sırasında hasta yatakta kalmalı ve bol sıvı içmelidir. Tedavi sırasında, mesane mukozasını tahriş etmemek için tuzlu ve baharatlı yiyecekler, alkol ve sert kahve alımını sınırlamalıdır.

İlaçlar

Sistit, patojenik floranın verdiği hasarın arka planına karşı geliştiğinden, hastalığın nedenini ortadan kaldırmak için genellikle antibiyotikler kullanılır:

 1. Penisilinler. Klavulanik asit ile birlikte kullanılan yarı sentetik penisilinler tercih edilir.
 2. Sefalosporinler. Bu grup antibiyotikler, birinci grup hastalar tarafından tolere edilmiyorsa veya mikroorganizmalar bunlara dirençli ise kullanılır.
 3. Nitrofuranlar ve florokinolonlar.

Sistit virüsler tarafından provoke edilirse, antiviral ilaçlar kullanılır. Bir mantar enfeksiyonu ile hastaya özel ilaçlar reçete edilir.

Ağrıyı gidermek için antispazmodikler kullanılır. Mesane iltihabını ortadan kaldırmak için steroid olmayan iltihap önleyici haplar kullanılır.

Halk ilaçları

Sistit erken dönemde hafif bir şekilde ortaya çıkarsa, tedavi için bitkisel ilaçlar kullanılır. Bunları eczaneden satın alabilir veya kendiniz hazırlayabilirsiniz.

İltihaplı bir mesanenin tezahürlerini hafifletmeye yardımcı olan aşağıdaki popüler tarifler vardır:

 1. Keten tohumu infüzyonu. 1 yemek kaşığı hammadde alın, bir bardak su dökün, ocağa koyun ve 5 dakika kaynatın, ardından demlemek için çıkarın. Hazırlanan içeceği yemeklerden önce tamamen tüketin.
 2. Darı infüzyonu. Bir su bardağı darı 3 su bardağı kaynar su ile terbiyelenir ve gece boyunca demlenir. Ertesi sabah, ilaç süzülür ve günde 4 defaya kadar tüketilir. Tedavi yaklaşık bir hafta boyunca gerçekleştirilir.
 3. Kızılcık özü. 3 yemek kaşığı kızılcık suyu alın, yarım bardak su ile seyreltin ve 1 çay kaşığı bal ekleyin. Lezzetli ve şifalı bir içecek iki hafta boyunca günde birkaç kez tüketilir.
 4. Ekinezya infüzyonu. Bir çorba kaşığı ot 200 ml kaynar su ile demlenir ve 4 saat demlenir. Elde edilen içecek sabah ve akşam ağızdan 100 ml alınır.
 5. Bitkisel kaynatma. 5 gr huş tomurcukları, fıtık, arborvitae, yabanmersini alın ve bir litre su dökün. Ürün ocağa alınır, kaynatılır ve 5 dakika kaynatılır. İçecek bir günde birkaç porsiyonda tüketilir.
 6. Kabak çekirdeği. Günde yarım bardak kabak çekirdeği yiyin. Kızartılmış veya çiğ olarak tüketilirler. Kullanmadan önce temizlemeyin. Ayrıca prostat bezinin durumu ve erkek gücü için de faydalıdırlar.
 7. Celandine infüzyonu. Bitki taze kesilir. Bir bardak ham madde bir gazlı bez torbaya konur ve 3 litrelik bir kavanozun boynuna sabitlenir. Kap ılık suyla doldurulur ve bir ay süreyle tutulur. Bunu yapmak için buzdolabına koyun. Elde edilen bileşim yemeklerden 1 saat önce, günde 3 defa 2 yemek kaşığı tüketilir.
 8. Kızılcık suyu. 500-600 gr dondurulmuş veya taze meyve alın, bir karıştırıcıda öğütün ve dört kat gazlı bezden süzün. Elde edilen meyve suyuna 2, 5 litre hacimde kaynatılmış ancak soğutulmuş su eklenir. Kullanmadan önce meyve içecekleri bal veya şekerle tatlandırılır. Günde birkaç kez bir bardak iç.
 9. Yabanmersini infüzyonu. 200 gr yaban mersini meyveleri alın, kaynar suyla haşlayın ve ardından 0, 5 litre soğuk su dökün. Çare 6-8 saat süreyle infüze edilir. İçecek, günde 3-4 kez yemeklerden önce 100 g tüketilir.
 10. Yulaf kaynatma. Yulaf ve su eşit oranlarda kullanılır (her biri birer bardak). Birlikte karıştırılır ve bileşim yarı yarıya azalana kadar ocakta kaynatılır, ardından süzülür ve kaynamış su ile orijinal hacmine kadar doldurulur. Elde edilen içecek günde 3-4 kez yarım bardakta tüketilir. Her gün yeni bir kompozisyon hazırlanır ve tüm tedavi 10-30 gün içinde gerçekleştirilir.

Dereotu

Mesane iltihaplanırsa, tedavide dereotu tohumları kullanılır. Onlardan, mesanedeki iltihaplanma sürecini hafifleten ve ağrı sendromunun yoğunluğunu azaltan bir kaynatma hazırlanır. Dereotu ayrıca dezenfekte eder.

1 yemek kaşığı tohum alın ve bir bardak su dökün (ürünü her seferinde hazırlamamak için oranları 5 kata kadar artırabilirsiniz). Kap bir su banyosuna yerleştirilir ve bileşim 10 dakika kaynatılır. Elde edilen kaynatma günde 3 kez 100 ml ağızdan alınır. İlerlemiş sistit ile günlük doz sayısı iki katına kadar çıkar. Önleyici tedavi ile sabahları ilacın bir dozu sınırlıdır.

Dereotu da bir infüzyon yapılır. Bunun için hammaddeler ezilir. Bir bardak kaynar suya bitkiden bir yemek kaşığı dökülerek 3 saat bekletilir. İnfüzyon günde iki kez yarım bardakta tüketilir. Sistitin erken evrelerinde ilaç sadece sabah alınır.

papatya

Papatya belirgin bir anti-inflamatuar, dezenfekte edici ve analjezik etkiye sahiptir. İnfüzyonlar ondan hazırlanır. Bunu yapmak için 1 yemek kaşığı bitki alın, 200 ml kaynar su ile doldurun ve tamamen soğuyana kadar bekletin. İlaç 1/3 fincan için günde 3 kez yemeklerle tüketilir.

Bu bitki banyolar için bir çözüm olarak kullanılır. 200 ml kaynar suya dökülen ve 20 dakika demlenen bitkiden 2 yemek kaşığı hazırlanır. Bundan sonra, bileşim tülbentten süzülür ve bir kase ılık su içine dökülür. Su prosedürleri yarım saat boyunca gerçekleştirilir. Terapötik bir banyo alımı sırasında su soğursa, ılık su eklenir.

3 yemek kaşığı ezilmiş hammadde ve 1 litre kaynar sudan hazırlanan papatya infüzyonu, her idrara çıkma işleminden sonra yıkama için de kullanılır. Bu, mesaneyi boşalttıktan sonra oluşan kaşıntı ve yanmadan kurtulmaya yardımcı olur.