Sistit tedavisinde vajinal ve rektal kullanım için fitiller

Birçok ilacın yaygın biçimlerinden biri fitillerdir. Hastalara kendi içinde oldukça uygun görülen rektal veya vajinal yoldan verilirler. Ek olarak, fitiller reçete edilirken dikkate alınan bir takım avantajlar vardır. Ürolojik hastalıkların, özellikle sistitin tedavisinde, uzmanlar bu özel ilaç şeklini tercih ediyor. Avantajları nelerdir ve rektal fitillerin herhangi bir dezavantajı var mı? Fitillerle tedavi prensibini anlamadan önce, hastalığın özelliklerinin ne olduğunu anlamak gerekir.

Sistit ve tedavisi

Tıpta, "sistit" terimi, mesanenin mukoza zarının enflamatuar bir lezyonunun meydana geldiği çeşitli ürolojik patolojiler anlamına gelir. Vücudun anatomik yapısının özellikleri nedeniyle, kadınların bu hastalıktan muzdarip olma olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bu organın aktivitesi tüm fizyolojik sistemlerle ilişkilidir, bu nedenle, fonksiyonel bozukluklar, her şeyden önce, kadın ürogenital küresi durumunda yansıtılır.

Hastalığın belirtileri ve nedenleri

Sistitin en yaygın nedeni enfeksiyöz ajanlardır. Bunun nedeni vajina ve anüsün yakınlığının yanı sıra üretral kanalın kısa uzunluğu ve geniş lümenidir. Kadınlarda gelişen hastalık nadiren tek başına ortaya çıkar, çoğu zaman birleştirilir.

En yaygın iltihaplanma nedenleri şunlardır:

 • Escherichia coli, staphylococcus, Proteus veya Klebsiella olabilen bulaşıcı bir patojenin penetrasyonu.
 • Belirli ajanlara maruz kalma - virüsler, mantarlar, mikoplazmalar, klamidya, Trichomonas.
 • Bazı ilaçları almak.
 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Pelvik organlarda inflamatuar süreçler.

Provoke edici faktörler şunlardır:

 • endokrin bozuklukları;
 • cinsel partnerlerin sık değişmesi;
 • dar iç çamaşırı giymek;
 • hipotermi;
 • kişisel hijyen kurallarının ihmali.
Sistitli bir kadında perine ağrısı

Sebeplerden bağımsız olarak, sistit karakteristik bir semptomatik komplekse sahiptir:

 1. Üretra ve mesanede yanma, ağrı çekme ile birlikte sık idrara çıkma.
 2. Yanlış boşaltma dürtüsü, geceleri artışları.
 3. Perine ve kasık bölgesinde ağrı, genellikle lumbosakral bölgeye yayılır.
 4. İdrarın küçük porsiyonlarda atılması ve rengi koyu, doğası gereği bulutlu ve sıklıkla irin veya kan safsızlıkları içerir.
 5. İdrar kaçırma (nadir durumlarda).
 6. Genel zehirlenme belirtileri baş ağrısı, mide bulantısı, kusmaya kadar, halsizlik, ilgisizliktir.

Uygulanan dozaj formları

Modern koşullarda, zamanında tedavi ve etkili ilaçların kullanımı ile 7-12 gün sonra sistit için hızlı bir tedavi ve mesane mukozasının tamamen iyileşmesi mümkündür.

Dozaj formunun seçimi, hastalığın şiddeti, hastanın yaşı ve cinsiyeti, eşlik eden patolojilerin varlığı veya hamilelik ile belirlenir.

Hastalığın belirtileri yeterince şiddetliyse ve acil önlem alınması gerekiyorsa, doktor kas içi enjeksiyonlar veya damar içine enjeksiyon reçete eder. Bu amaçlar için ampul veya şişelerdeki çözeltiler kullanılır.

Klinik tablo orta düzeydeyse, bağırsak mukozasının hasar görmesini önlemek için kapsüller veya kaplanmış tabletler uygundur.

Yerel kullanım için jeller, macunlar, merhem formları önerilir. Hasta kadın ise sürüntü ile vajinaya, hasta erkek ise makattan yerleştirilirler.

Mesane iltihabının tedavisinde uzmanlar, birbiriyle uyumlu çeşitli formlar reçete edebilir. Bu, terapötik etkiyi arttırır ve iyileşmeyi hızlandırır.

Sistit için fitil kullanımı

Çok sık olarak, doktor sistit için tedavi rejiminde rektal fitiller reçete eder. Birkaç türe ayrılırlar ve çoğu durumda genitoüriner sistemin bulaşıcı ve enflamatuar hastalıkları, şiddetli ağrı ve ayrıca bağışıklık savunmasının genel olarak zayıflaması ile ilgilidir.

Patojenin tipine ve semptomların ciddiyetine bağlı olarak sadece bir doktor en iyi seçeneği seçebilir.

Sistit endikasyonları

Rektal fitiller esas olarak erkekler, erkekler, kızlar için reçete edilir. Kadınlar vajinal fitiller için daha uygundur. Bu formdaki hazırlıklar, patojenik mikroflora kaynaklarının, dış genital organlardaki (kadınlarda) enfeksiyonların ortadan kaldırılmasına ve ağrının azaltılmasına yardımcı olur.

Kullanım talimatlarında, sistite ek olarak endikasyon listesi aşağıdaki gibi hastalıkları içerir:

 • üretrit erkek ve kadın;
 • prostatit;
 • pamukçuk ve vajinoz;
 • gonokok, klamidya, üreaplazma, treponema, Trichomonas'ın neden olduğu cinsel enfeksiyonlar.

Dozaj formunun artıları ve eksileri

Rektal fitiller ilaçlardır, bu nedenle randevularıyla sadece bir doktor ilgilenmelidir. Sistit için kullanmanın fizibilitesi, mevcut avantajlar temelinde kendisi tarafından belirlenir:

Kadınlarda ve erkeklerde sistit tedavisi için mumlar
 1. Kompakt dozaj formu.
 2. Girişin sadeliği ve acısızlığı. Evde bağımsız olarak kullanabilme.
 3. Mumlar sindirim sisteminin organlarını tahriş etmez. Aktif maddeler, gastrointestinal sistemi atlayarak inflamasyonun odağına girer.
 4. Hızlı hareket. Emilim hızı açısından, fitiller intravenöz enjeksiyonlara eşdeğerdir.
 5. maksimum biyoyararlanım. Aktif madde, hidroklorik aside maruz kalmadığından değişmeden teslim edilir.
 6. Uygulanan ilaca alerjik reaksiyon geliştirme riskini azaltmak.
 7. Organoleptik özelliklere sahip müstahzarlarla kombinasyon imkanı.
 8. Hamile kadınların toksikozunun yanı sıra yutma ve emilim süreçlerinin ihlalleri için vazgeçilmezdir.
 9. Yan etkilerin tezahürü yok veya minimal.
 10. Sindirim, üreme ve idrar sistemleri üzerinde terapötik etkiler.

Büyük avantajlara rağmen, rektal fitiller bir takım dezavantajlara sahiptir:

 • özellikle çalışma saatlerinde kullanım zorluğu;
 • ürünün raf ömrünü azaltan bileşimin kararsızlığı;
 • saklama koşullarına zorunlu olarak uyulması;
 • üretim karmaşıklığı.

Genel kullanım önerileri

Formun rahatlığına ve kompaktlığına rağmen, mumlar ancak doğru kullanıldıklarında terapötik bir etkiye sahiptir.

Bunu yapmak için talimatları incelemeli ve prosedürü genel kurallara uygun olarak izlemelisiniz:

 1. Rektal uygulama, bağırsağın ön boşalmasını sağlar.
 2. Vajinal kullanım sadece yıkama veya duştan sonra belirtilir.
 3. Eller soğuk su ve uygun bir ürün (sabun, jel) ile iyice yıkanmalıdır.
 4. Paketi açın, mumu alın ve yaklaşık olarak kendi parmağınızın uzunluğuna eşit bir derinliğe sokun.
 5. Girişten sonra, ilacın emilmesi için sırtüstü pozisyonda yarım saat geçirmek gerekir.
 6. Çocuklarda kullanıldığında kalçalar yerleştirildikten sonra kapatılmalı ve 10 dakika tutulmalıdır.

Mumların terapötik etkisini daha uzun süre koruyabilmesi için doğru şekilde saklanması gerekir. Optimum sıcaklığın + 20 ° C'den yüksek olmadığı kabul edilir ve bakım yerleri kuru ve karanlıktır. Tavsiyelere uyulursa raf ömrü genellikle 2 yıldır.

Önerilen ilaçların listesi

Kadınlarda ve erkeklerde sistit için fitillerin kullanımı için, mesane iltihabının tedavisinde sıklıkla belirtilen ilaçlar temelinde bir liste derlenebilir.

Genel liste, afyon alkaloid (bir izokinolin türevi), pipemidik asit ve kloramfenikol içeren fitiller ve ayrıca menopoz için reçete edilen yüksek östrojen preparatlarını içerir. Hepsinin fiyatı uygun ve eczanelerde satılıyor.

Temsilciler ve ayrıntılı açıklamaları

Enfeksiyonun etken maddesi Escherichia coli veya staphylococcus aureus ise antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Bu grup arasında en popüler olanı, kadın ve erkeklerde sistit için kullanılan ve isimleri birçok kişiye tanıdık gelebilecek fitiller.

 1. Klorheksidin biglukonat içeren fitiller. Bu bileşen, çeşitli patojenlerin hücre zarını yok etme yeteneğine sahiptir ve bu da her zaman onların yok olmasına yol açar.

  Mumlar sistit için kullanılır, ayrıca aşağıdakiler gibi diğer patolojilerin tedavisi için de tasarlanmıştır:

  • çeşitli etiyolojilerin vajiniti;
  • serviksin iltihabı;
  • STD.

  Günlük iki kez kullanım ile kurs uygulaması bir haftadır.

 2. Kombine antibakteriyel ajan (aminoglikozit + polien + siklik polipeptit) pahalı ilaçlar kategorisine aittir. Akut primer sistitin seyri durumunda veya kronik formunun nüksetmesi durumunda reçete edilir.

  Hamilelik, emzirme, menstrüasyon sırasında kullanılması yasaktır. Terapi süresi 10 gündür.

 3. Polivinilpirolidon ile bir iyot kompleksi içeren geniş spektrumlu bir ilaç. Virüslerin, mantarların, patojenik bakterilerin üremesini bastırır. Sistitin sürekli yoldaşı olan yanma ve kaşıntı gibi semptomların giderilmesine yardımcı olur. Cinsel yolla bulaşan birçok enfeksiyonun (trikomonasis, mikoplazma, herpes, vajinozis) tedavisinde kullanılır. Tedavi 2 hafta boyunca günlük olarak gösterilir.

 4. NSAID grubunun bir temsilcisidir (fenilasetik asit türevi). İlaç iyi bir analjezik ve antienflamatuar etkiye sahiptir. Penetrasyondan sonra kandaki maksimum konsantrasyon 30 dakika sonra ulaşır. Sistit ile, günde 1 fitil dozunda bir hafta boyunca sabah ve akşam kullanım belirtilir. Hamilelik ve emzirme döneminde reçete edilmez.

 5. İnterferon alfa-2b içeren ilaç. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bir araç olarak reçete edilir. Kombine bir etkiye sahiptir ve birçok ürogenital patolojinin tedavisinde kullanılır. İlaç çocuklar için güvenlidir ve analjezik olarak kullanılabilir.

 6. Polien antifungal antibiyotik. Genitoüriner sistemin inflamatuar patolojileri için kullanılan etkili bir ilaç. Semptomları hafifletmeye ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Doktorlara ve hastalara göre sistit için en iyi mumlar

Sistit tedavisinde fitil kullanımı ile ilgili yorumlar çeşitlidir. Bu, hastalığın nedenini ve kursun ciddiyetini dikkate alarak, bir veya başka bir çare seçiminin etkinliğinden kaynaklanmaktadır. En iyileri ucuzdur, ancak minimum yan etki gösteren ve nispeten kısa sürede terapötik bir etkiye sahip olan etkili ilaçlardır.

Diğer ürolojik hastalıkların tedavisinde fitillerin önemi

Kadınlarda, erkeklerde, çocuklarda ve yaşlılarda ürolojik nitelikteki hastalıkların anatomik, fizyolojik ve yaş özelliklerinden dolayı kendine özgü nitelikleri vardır. Erkek patolojileri kabul edilir - balanopostit, epididimit, prostatit, prostat adenomu. Sistit, üretrit, CYBE'leri kadın hastalıklarına bağlamak gelenekseldir. Belirli bir hastalığın tedavisinde fitil kullanmanın tavsiye edilebilirliği kararı, semptomlara, klinik seyire, komplikasyonların varlığına ve ayrıca hastanın vücudunun bireysel özelliklerine dayanarak doktor tarafından verilir.

Çözüm

Mesanenin mukoza zarının iltihaplanması gibi hoş olmayan bir durumun tedavisine özel bir dikkatle yaklaşılmalı ve ilgili doktorun tüm talimatlarına uymaya çalışılmalıdır. Aksi takdirde, hasta semptomların tüm "cazibesini" hissedecek ve genitoüriner sistemin tüm organlarının durumunu ve işleyişini tehlikeye atacaktır.

Hafif dizürik belirtiler bile, patolojinin nedenini teşhis etmek, belirlemek ve terapötik önlemler almak için bir tıbbi kuruma başvurma nedeni olmalıdır.